Search
Search

Αεπ vs ΑΠΟΕΛ 0 – 2

Στιγμιότυπα του παιχνιδιού μας με την Αεπ.

ΙΒΑΝ ΓΙΟΒΑΝΟΒΙΤΣ: «Είναι μία σημαντική νίκη και σίγουρα δύσκολη, πιστεύω όμως δίκαιη. Γνώριζα ότι θα ήταν δύσκολο παιχνίδι. Είχα πει ότι η Πάφος δεν έπρεπε να βρίσκεται σ’ αυτή τη θέση. Στο πρώτο ημίχρονο μετά τα 10-15 λεπτά ελέγξαμε το ρυθμό, κυκλοφορούσαμε την μπάλα. Δεν ήταν το ημίχρονο που κάναμε πολλές φάσεις για γκολ, καταφέραμε όμως να ελέγχουμε πλήρως το ρυθμό και δεν αφήναμε την Πάφο να είναι απειλητική για εμάς. Στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ η Πάφος πίεζε για την ισοφάριση, θα έπρεπε το παιχνίδι αυτό να μας βολεύει, αλλά κάναμε πολλά αβίαστα λάθη στην άμυνα, στη μεσαία γραμμή. Άνευ λόγου δίναμε την μπάλα στον αντίπαλο και βάζαμε την Πάφο μέσα στο παιχνίδι και μας απειλούσε με σέντρες και σουτ. Σ’ ένα τέτοιο ματς έχεις και υπερβολικό άγχος, κάνεις πολλά λάθη, γίνεται ένα παιχνίδι άναρχο, αμφίρροπο… Είναι σημαντικό που κερδίσαμε, αν και είχαμε και κάποια άλλα προβλήματα στο δεύτερο ημίχρονο με τις δύο αναγκαστικές αλλαγές. Από αυτό το παιχνίδι κρατάμε τη νίκη που είναι πολύ σημαντική σε μία κρίσιμη στιγμή του πρωταθλήματος, όμως υποπέσαμε σε πάρα πολλά λάθη, ιδιαίτερα στη μεσαία γραμμή, όπου δεν το συνηθίζουμε. Στο δεύτερο ημίχρονο αυτό που με προβλημάτισε είναι ότι δεν μπορούσαμε να έχουμε τον έλεγχο. Είχαμε φάσεις να καθαρίσουμε τον αγώνα νωρίτερα, αλλά δεν το κάναμε. Η Πάφος πάλεψε γενναία, μπράβο στην Πάφο και Σάσα και ότι καλύτερο στη συνέχεια».