To пιо κάτω κείμενο είναι αναδημοσίευση από τον APOELguy.

Βρείτε τον APOELguy στο Facebook και στο Blog του.

13η αγωνιστική
ΑΠΟΕΛ vs Δόξα 5-0 (Κρέσπο 16’, Βιλιαφάνεζ 56’, Δώνης 70’ 77’, Κβιλιτάια 90’+4)

Ευτυχώς χθες παρουσιαστήκαμε σοβαροί και περάσαμε εύκολο απόγευμα απέναντι στην Δόξα. Για το παιχνίδι δεν χρειάζεται να πούμε πολλά αφού η δυναμικότητα του αντιπάλου αντικατοπτρίζεται από την βαθμολογική του θέση και τους βαθμούς που μάζεψε μέχρι σήμερα.

Προηγηθήκαμε νωρίς στο παιχνίδι και εκεί φάνηκε να χαλαρώνουμε λίγο. Στις υπόλοιπες ευκαιρίες του 1ου ημιχρόνου είχαμε επιπόλαια τελειώματα και όσο το σκορ είναι στο 1-0 πάντα σκέφτεσαι ότι μπορεί να γίνει το κακό. Ευτυχώς στις αρχές του 2ου ημιχρόνου πετύχαμε το 2-0 και εκεί καθάρισε το παιχνίδι, αφού η Δόξα δεν φαινόταν ότι μπορεί να αντιδράσει. Το τελικό 5-0 θεωρείται δίκαιο και αντιπροσωπευτικό του τι έδειξαν οι 2 ομάδες στο γήπεδο.

Στα θετικά σημειώνεται η επιστροφή του Δώνη στα γκολ, πράγμα που θα μας βοηθήσει στην συνέχεια. Επίσης, ο Βιλιαφάνεζ δείχνει να είναι έτοιμος να συμπεριληφθεί στην αρχική 11άδα για να πάρει το μήνυμα ο Σαρφό πως οι επιδόσεις του τον τελευταίο καιρό κινούνται στην μετριότητα.

Μοναδικό αρνητικό ο μικροτραυματισμός και η αναγκαστική αλλαγή του Υπουργού Άμυνας Κρέσπο, ο οποίος έτσι και αλλιώς συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό καρτών και λογικά θα αποφασιστεί να λείπει στον επόμενο αγώνα απέναντι στην Αέζ και να είναι διαθέσιμος απέναντι στην Πάφο.