To пιо κάτω κείμενο είναι αναδημοσίευση από τον APOELguy Βρείτε τον APOELguy στο Facebook και στο Blog του.

2η αγωνιστική
ΑΠΟΕΛ vs Πάφος 1-0 (Γουίλσον 81’)

Επιτέλους νίκη σε κρίσιμο παιχνίδι!

Στο παιχνίδι με την Πάφο συνεχίσαμε στο “μοτίβο” του 1ου ημιχρόνου που δημιουργήθηκε από το παιχνίδι με τον Απόλλωνα και συνεχίστηκε με την Ανόρθωση. Για ακόμα μια φορά στο 1ο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι του αντιπάλου, ελέγξαμε τον ρυθμό χωρίς όμως να είμαστε κυρίαρχοι αφού δημιουργήσαμε μόνο 2-3 φάσεις με σουτ έξω από την περιοχή.

Σε αντίθεση με τα προηγούμενα 2 παιχνίδια, η υπεροχή μας συνεχίστηκε και στο 2ο ημίχρονο με τον αντίπαλο να έχει παθητικό ρόλο αφού δεν απειληθήκαμε πλην ελάχιστων περιπτώσεων. Είχαμε την υπεροχή χωρίς όμως να μπορούμε να μπούμε στην αντίπαλη εστία και να γίνουμε απειλητικοί. Εκεί που όλα έδειχναν πως δύσκολα θα έμπαινε κάποιο γκολ σε κάποια από τις 2 εστίες, ο Εντογκαλά σέρβιρε και ο Γουίλσον κέρασε κάνοντας το 1-0 με κεφαλιά.

Η ομάδα έδειξε να συμπεριφέρεται πολύ καλά αμυντικά, αφού ο Κρέσπο συνέχισε από εκεί που έμεινε πριν τον τραυματισμό του και τον Ντβάλι να συνεχίζει να δικαιώνει αυτούς που ανησυχούσαν μέχρι να ανακοινωθεί η ανανέωσει του συμβολαίου του. Οι αλλαγές του Σα Πίντο επιτέλους του βγήκαν και αυτό πρέπει να του το πιστώσουμε. Κάτι άλλο που πρέπει να πιστωθεί ο προπονητής είναι η κίνηση που έκανε δίνοντας φανέλα βασικού στον Γαβριήλ μετά το πρόβλημα που αντιμετώπισε ο Κβιλιτάια. Ο Γαβριήλ έπαιξε σε μια θέση που δεν γνωρίζει και φαινόταν πως ήταν έξω από τα νερά του, αλλά αναλόγως του βαθμού δυσκολίας τα πήγε σχετικά καλά, έχοντας μάλιστα συμμετοχή στην φάση του γκολ.

Μοναδικό αρνητικό του αγώνα ήταν ο διαιτητής, αφού άλλα έβλεπε και άλλα σφυρούσε. Υπήρχαν στιγμές με εξώφθαλμα λάθη που μπορούσες να τα αντιληφθείς με γυμνό μάτι από τον… Ορφανίδη (Βεζέρ σιερετούμε).

ΥΓ: Το ρίξιμο της μπάλας από την κερκίδα στον αγωνιστικό χώρο ήταν το μόνο “παρατράγουδο”. Αν και έγινε μόνο 1 φορά είναι κάτι που δεν μας τιμά και μειώνει την ομάδα μας